Psychotesty u přijímacího řízení
Nabídek práce je spousta, ale stále je více lidí, kteří práci hledají. Z těchto důvodů si firmy mohou vybírat z hromady uchazečů. Nedílnou součástí přijímacího pohovoru bývá stále častěji psychologický test, který pomáhá zaměstnavateli dozvědět se o uchazečích vše potřebné a lépe odhadnout koho přijmout na danou pracovní pozici.
Jak se připravit na psychotest
Pokud je součástí pohovoru psychologický test, rozhodně to není důvod k nějakým obavám. Na takový test se nelze připravit, protože se v něm zkoumají vlastnosti, zájmy, povaha ale ne znalosti. Stačí, když uchazeč o místo odpovídá pravdivě, přirozeně a klidně. Někdy je součástí také následný pohovor, na který stojí se připravit. Příprava spočívá opět v tom být v klidu, nestresovat se, dát pozor na své vyjadřování a hlavně mluvit pravdu.
Na co jsou testy zaměřeny
Při pohovoru se nejčastěji využívají inteligenční testy, osobnostní testy a dotazníky. Zaměřují se charakteristické vlastnosti, citovou stabilitu, psychickou odolnost, možnou agresi, manažerské schopnosti, temperament, citovou stabilitu atd. Tímto vším poskytují dostatečné množství informací o uchazečově vlastnostech, předpokladech a zručnosti.
Projektivní testy
Někteří zaměstnavatelé používají tzv. projektivní testy, protože jsou objektivní a málo zmanipulovatelné. Princip projektivního testu spočívá např. v kreslení obrázků, ve zvolení barvy, která se dotyčnému uchazeči více líbí, popisy obrázků apod. Jejich nevýhoda spočívá pak v tom, že vyhodnotit je může jen psycholog.
Osobnostní testy
Osobnostní testy se zaměřují na osobnostní charakteristiku a vlastnosti uchazeče o zaměstnání. Často bývají písemnou formou jako dotazník. Z osobnostních testů se zaměstnavatel dozví např. míru komunikativnosti uchazeče, kreativitu, motivaci, jak se prosazuje a mnoho dalšího.